بازی خط نقطه

بازی خط نقطه

بازی خط نقطه به ظاهر ساده است اما در حقیقت نیازمند میزان بالای تمرکز و درک صحیح تدابیر بازی می‌باشد. امتیاز بازی از یک بازیکن به بازیکن دیگر دائما در حال تغییر است و نتیجه تا لحظه آخر بازی به ندرت قابل پیش‌بینی می‌باشد.

اطلاعات بازی


تعداد بازیکن: دو نفر و بیشتر

تجهیزات: کاغذ و قلم در رنگهای مختلف

میزان دشواری: به طرز آزاردهنده‌ای مشکل می‌باشد. برای بزرگسالان و کودکان بالای 8 سال مناسب است.

مدت بازی: معمولا نیم ساعت برای یک جلسه. این بازی به اندازه کافی طولانی است، در غیراین صورت بازی خسته کننده می‌شود.

شروع بازی


مراحل بازی خط نقطهروی یک ورق کاغذ به صورت جدول نقطه گذاری کنید، به طوری که تعداد نقاط طولی و عرضی با یکدیگر برابر باشد. اجرای بازی با ده نقطه در یک خط، ده دقیقه به طول می‌انجامد.

نحوه اجرای بازی


بازیکنان در بازی خط نقطه به منظور اجتناب از بحث و جدل از دو رنگ مداد یا خودکار استفاده می‌‌کنند و به نوبت خطی را بین هر دو نقطه می‌کشند تا شکل مربعی را ایجاد کنند. هنگامی که یک بازیکن مربعی را کامل می‌کند، حرف نخست اسم خود را درون مربع می‌نویسد و سپس می‌تواند خط دیگری بکشد. اگر این خط باعث ایجاد مربع دیگری شود، آن را نیز با حرف اول نام خود علامت گذاری می‌کند و خط دیگری می‌کشد و بازی به همین منوال ادامه پیدا می‌کند. هنگامی که مربعها ترسیم شده، هر یک از بازیکنان مربعهای خود را می‌شمارند و بازیکنی که مربع بیشتری داشته باشد برنده بازی می‌شود.

نکاتی برای بازی موفق


با پیشرفت بازی، تدبیر و زیرکی بیشتری نیز باید به بازی افزوده شود، زیرا در این مرحله حتی کشیدن خط بدون اینکه فرصتی برای کامل کردن مربع توسط رقیب شما ایجاد گردد، مشکلتر می‌شود. کنترل میزان ضرر در این مرحله از اهمیت خاصی برخوردار است، به عبارت دیگر باید با دقت موقعیتها را بررسی کنید تا با خطی که می‌کشید حریف شما بتواند کمترین تعداد مربعها را کامل کند. هردو بازیکن باید قوانین خاص خود را که باعث افزایش پیچیدگی بازی می‌شود، اعلام کنند.

تصویری از بازی خط نقطه روی کاغذ بزرگ

نوع دیگر بازی خط نقطه


اگر گونه استاندارد بازی خط نقطه باعث خستگی شما می‌شود، یک سری قوانین وضعی برای بازی ایجاد کنید. به عنوان مثال، می‌توانید بازیکنی را که کمترین تعداد مربع را بسازد به عنوان برنده انتخاب کنید و با این‌کار، هدف بازی را کاملا تغییر دهید. شما حتی می‌توانید این بازی را با بیش از دو نفر هم بازی کنید. در این صورت هر شخص از رنگ متفاوتی استفاده کند.

برگرفته از کتاب: دائرة‌المعارف بازی‌های خانوادگی، برایان برنز

4 3 رای
امتیاز بازی
اشتراک
اشتراک در
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
نرم افزار x360ce

برای 99% بازی‌های دونفره‌ جدید شما به این نرم افزار نیاز دارید تا گیم پد خودتون رو به بازی بشناسونید.
ادامه ی مطلب ...

سایت رومیز گیمز
ورود
در حال بارگذاری ...
ثبت‌نام

New membership are not allowed.

در حال بارگذاری ...