بازی پلکان

در این بازی ساده، مهم نیست که با ادامه و پیشرفت بازی، بازیکنان کوچکتر، بازی را ترک کنند زیرا آنها از تماشای چگونگی پیشرفت بازی بیشتر لذت می‌برند.

اطلاعات بازی


تعداد بازیکنان: دو نفر و یا بیشتر

تجهیزات: قلم و کاغذ

میزان دشواری: در مراحل پایانی سخت‌تر از آن است که ممکن است تصور کنید، اما برای همه گروههای سنی مناسب می‌باشد.

مدت بازی: تا اندازه‌ای که مایل باشید، اما معمولا یک ساعت بازی کافی است.

نحوه اجرای بازی


مانند بازی اسم فامیل، به هر بازیکن قلم و کاغذی داده می‌شود سپس یکی از حروف الفا به دلخواه انتخاب می‌گردد. بازیکنان باید در مدت زمان تعیین شده (معمولا 5 تا 10 دقیقه کافی می‌باشد) پلکان بلندی بسازند که در آن هر لغت با حرف انتخاب شده شروع شود و هر یک از لغات بعدی یک حرف بیشتر از حروف لغت قبلی خود داشته باشد. مثال:

کمربند

کارآگاه

کودکستان

کاروانسرا

ک

کم

کمر

کمرو

کندور

برنده بازی بازیکنی است که در مدت تعیین شده طولانی ترین پلکان را ساخته باشد. هر غلط املایی منجر به سلب امتیاز از بازیکن می‌شود.

روش دیگر بازی


شما می‌توانید مانند بازی مشاعره، قانونی برای بازی قرار دهید تا هر کلمه از پلکان با حرف آخر کلمه قبلی آغاز شود. همچنین می‌توانید کمی بازی را سخت‌تر کنید و دو حرف آخر را به عنوان دو حرف شروع کننده کلمه بعدی در نظر بگیرید. مثال:

ک

کم

کمر

مراد

ادامه

مهربان

ک

کم

مرد

دوست

ترسان

نردبان

برگرفته از کتاب: دائرة‌المعارف بازی‌های خانوادگی، برایان برنز

  • Like!
    8
مدیر سایت محمدحسن سلطانپور - مدیر سایت منظور از بازیهای چند نفره، بازی های لوکال (آفلاین) هستند که چند نفر می تونند روی یک کامپیوتر با هم بازی کنند. تمام بازی های معرفی شده در این سایت چنین خاصیتی رو دارند.
محمدحسن نویسنده ی 374 نوشته های برتر.

پرسش و پاسخ

دیدگاه خود را در میان بگذارید

شما باید با نام کاربری خود وارد شوید تا امکان ارسال دیدگاه را داشته باشید.